תאונות תלמידים

ביטוח תאונות אישיות תלמידים – כל מה שצריך לדעת ​

החופש הגדול הגיע ואיתו מתרחשות לא מעט תאונות. תאונות עלולות להתרחש בכל מקום, בין אם במסגרת הקייטנה בה שוהה הילד, בין אם במהלך פעילות בארץ ובין אם במהלך טיול בחו"ל ואפילו בבית.

 

כל התלמידים בגילאי 6-18 הלומדים במסגרת חינוכית של המדינה מבוטחים בביטוח תאונות אישיות לתלמידים. הביטוח חל על הילדים במשך 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, כולל ימי חופשה, שבתות וחגים.

 

בהגדרה זו של תלמיד נכלל גם פעוט בן 3 ההולך לפעוטון המופעל על ידי הרשות המקומית וכן אוכלוסיית תלמידים בוגרת יותר כמו תלמידי ישיבה, וסטודנטים להוראה. תלמידים אלה ייחשבו תלמידים לצורך הביטוח עד גיל 45 בלבד.

 

יש לציין כי הפוליסה מכסה גם את ההורים כאשר הם לוקחים חלק בפעילות בית הספר, כגון: טיולים, טקסים ומסיבות.

על פי פוליסת הביטוח כדי שניתן יהיה לתבוע על פי פוליסה זו, יש צורך בקיומו של אירוע תאונתי. הפוליסה מגדירה אירוע תאונתי כ"אירוע פיזי, חיצוני, גלוי לעין, בלתי צפוי, הגורם להיזק גופני".

 

בפס"ד שניתן לאחרונה (תא (ראשל"צ) 45549-11-13 פלונית נ' כלל חברה לביטוח בע"מ) הכיר ביהמ"ש אף במכת שמש כתאונה, במקרה של נערה שלא שתתה מספיק במהלך שהותה בים ונפלה מספר שעות לאחר מכן בביתה.

ישנן תאונות אשר אינן מכוסות ע"י הביטוח. ביטוח תאונות אישיות אינו מכסה מקרים בהם הפגיעה נגרמה לנפגע במהלך תאונת דרכים, כתוצאה מפעולת איבה או מרשלנות רפואית. במקרים אלו, ניתן לתבוע פיצוי מכוח פוליסות (למשל ביטוח חובה) וחוקים אחרים.

 

חשוב לדעת שלא צריך כלל להוכיח רשלנות או אחריות כלשהי, ואולם צריך לזכור, כי מעבר לפיצוי שניתן לקבל במסגרת פוליסת תאונות אישיות, במידה שנמצאה רשלנות של המוסד הלימודי, למשל בעיה בטיחותית, חוסר פיקוח בחצר, או כל גורם שהוביל לנזק (מגרש משחקים לא תקני, מפגע בטיחותי במדרכה, בקניון וכו') ניתן לפנות באמצעות תביעה נפרדת כנגד הגורמים הרלוונטיים ובכך למעשה להגדיל את סכום הפיצוי בגין הפגיעה של הילד.

 

במקרים אלה, אין קיזוז על הסכומים אשר התקבלו לפי פוליסת תאונות אישיות תלמידים.

אבל, לא כל פציעה מזכה אוטומטית בפיצוי. הביטוח אינו מפצה בגין צלקות אסטטיות, אלא במקרים חריגים ובאישור וועדה מיוחדת. גם במקרה של מחלה או פגיעות שיניים, הביטוח אינו מחזיר הוצאות בגין טיפול רפואי, אולם במקרה של פגיעה בשיניים יש אפשרות לפנות לחברה שבהסדר לקבלת טיפול.

 

גובה הפיצוי לו זכאי התלמיד נקבע בהתאם לרמת הפגיעה והנכות הרפואית שנותרה במידה והינה בשיעור של 5% ומעלה הנגרמת עקב פגיעה חיצונית ואין זה משנה האם הוא אשם בתאונה או לא.  

 

לדוגמא: במקרה של חלילה מוות - סכום של 150,750 ₪.  במקרה של נכות מלאה (100%) וקבועה – סכום הביטוח הבסיסי 603,000 ₪ בתוספת מענק חומרה בשיעור של 50% מהסכום הבסיסי. בנכות חלקית וקבועה: הסכום מחושב על פי האחוזים מסכום הביטוח הבסיסי ובתנאי כאמור שהנכות שנותרה היא מעל 5%.

 

את התביעה חשוב להגיש סמוך לאירוע, ובכל מקרה לא יותר מ-3 שנים מיום התאונה. במקרה של קטין, יחושבו 3 השנים מיום הגעתו לגיל 18, כלומר עד גיל 21.

 

תביעות בגין תאונות תלמידים הנן נושא מורכב והתמודדות מול חברת הביטוח אינה קלה לכן ייעוץ משפטי יוכל להגדיל את הסיכוי לזכות במלוא הפיצוי אשר מגיע לכם או לילדכם ולוודא מיצוי מלוא זכויות התלמיד הנפגע.

 

דוגמאות לתיקים שטופלו במשרדנו:

נער בן 17 נפגע ברגלו בהיותו שחקן בקבוצת כדורגל בנבחרת הנוער. על פי מומחה בימ"ש נותרה לנער נכות צמיתה בשיעור של 15%, הוגשה תביעה לבימ"ש נגד שתי חברות ביטוח שונות, האחת ביטוח ספורטאים השנייה ביטוח תאונות אישיות, התקבל פיצוי כולל של 110,000 ₪.

 

מקרה אחר של ילד אשר נפל במהלך משחק כדורגל במגרש משחקים בצפת, בהיותו בן 8. הוגשה תביעת רשלנות נגד העירייה וכן תביעה נגד ביטוח תאונות אישיות. נפסק סכום כולל של 170,000 ₪ עבור 5% נכות צמיתה.

 

המידע המובא להלן, אינו תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקי בתחום הנזיקין טרם הגשת התביעה.

072-250-4898​

meraveshel.law@gmail.com

מירב אשל משרד עו"ד

דיני נזיקין | רשלנות רפואית | תאונות דרכים

מירב אשל משרד עו"ד

דיני נזיקין | רשלנות רפואית | תאונות דרכים​

מירב אשל משרד עו"ד

דיני נזיקין | רשלנות רפואית | תאונות דרכים​