תאונות דרכים

רבים טועים לחשוב כי רק פגיעה של רכב ברכב הינה תאונת דרכים ולעיתים נמנעים מלתבוע מחשש שהם אשמים בתאונה, אז בואו נעשה קצת סדר.
חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מגדיר תאונת דרכים כ"מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה.
 
יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקור...".
 
שימוש ברכב כולל לא רק נסיעה בו, אלא גם כניסה לרכב וירידה ממנו, התהפכות, הדרדרות טיפול ותיקון דרך, דחיפה וגרירה של הרכב, התנתקות ומצבים נוספים כגון: סגירת דלת על האצבעות, פציעה ממנוף המופעל ע"י המנוע של המשאית נפילה מהאופניים בשל צפצוף של רכב שהבהיל את נהג האופניים ועוד.
 
בתביעת תאונת דרכים בגין נזקי גוף, בניגוד לנזקי רכוש, החוק קובע "אחריות מוחלטת" כלומר חברת הביטוח ובית המשפט, ככל שמוגשת תביעה, אינם בודקים מי אשם בתאונה, אלא מה גובה הנזק שנגרם. ולכן כל פגיעה, אף אם מדובר במספר ימי מחלה בלבד, תזכה את התובע בפיצוי מחברת הביטוח.
 
תביעות תאונת דרכים בהן הנזק הגופני הוא גדול, עשויות להתנהל בבימ"ש מספר שנים. במהלך תקופה זו, נגרמות לנפגע הוצאות כספיות רבות הקשורות בטיפולים רפואיים, נסיעות, הפסד השתכרות וכו'. היות ומדובר ב"אחריות מוחלטת", ניתן להגיש בקשה לתשלום ביניים (תשלום תכוף) וחברת הביטוח מחויבת להעביר את התשלום תוך 60 יום.
 
חשוב לציין כי כל סכום שישולם כתשלום תכוף ,יקוזז מהסכום הסופי של התביעה העיקרית.
אז את מי תובעים?
בהחלטה את מי לתבוע, יש חשיבות רבה לשאלה מיהו הנפגע.
 
הנהג והנוסעים יתבעו את חברת הביטוח אשר בטחה בביטוח חובה את הרכב בו נסעו. ואילו הולך הרגל יתבע את חברת הביטוח של הרכב הפוגע. אם מדובר במספר כלי רכב, יתבע הולך הרגל את כולם.
 
במצבים בהם הרכב הפוגע אינו מבוטח בביטוח חובה, או מדובר בתאונת 'פגע וברח' יוכלו הנוסעים והולך הרכב לתבוע את "קרנית" שהינה "הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים" שהוקמה על פי חוק והיא תפצה אותם על מלוא נזקיהם.
 
חשוב לציין כי נהג הרכב שנסע ללא רישיון או ללא ביטוח לא יוכל לתבוע את חברת הביטוח שלו ואף לא את קרנית.
חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (סעיף 8(א)) קובע "ייחוד עילה", כלומר אדם שנפגע בתאונת דרכים ויש לו זכות תביעה, לא זכאי לתבוע לפי שום חוק אחר. זכות הבחירה את מי לתבוע אינה נתונה לנפגע.
 
תביעה לפיצוי בגין תאונת דרכים תוגש תוך 7 שנים מיום האירוע, ואילו לקטין יש 7 שנים נוספות מיום הגיעו לגיל 18 היינו 25 שנה.
במקרה של תאונת דרכים חשוב לאסוף את כל המסמכים הרפואיים הרלבנטיים, קבלות בגין הוצאות וכן אישור משטרה.
רוב תביעות הפיצויים בתיקי תאונות דרכים מסתיימות בפשרה מול חברת הביטוח ופעמים רבות חברות הביטוח ינסו להוביל את הנפגע הלא מיוצג לחתום על שטר "ויתור וסילוק" ובכך יחסכו כספים רבים.
 
בתיק שהתנהל במשרדנו, נפגעה אישה, סייעת בגן ילדים, באגודלה במהלך תאונת דרכים. האישה פנתה עצמאית לחברת הביטוח שהציעה לפצות את האישה ב-5,000 ₪. האישה פנתה למשרדנו לקבלת ייצוג, ותביעה הוגשה לביהמ"ש. בסופו של דבר, נוהל מו"מ מול חברת הביטוח והתיק נסגר ב-74,000 ₪ פיצוי לנפגעת.
ייעוץ משפטי מקצועי הינו הכרחי בניהול תביעות תאונת דרכים אף אם מדובר בתביעה מול חברת הביטוח ועל כן חשוב לפנות לעו"ד מנוסה הבקי בתחום ובעל ידע רפואי.
 
המידע המובא להלן, אינו תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקי  בתחום הנזיקין טרם הגשת התביעה.​

072-250-4898​

meraveshel.law@gmail.com

מירב אשל משרד עו"ד

דיני נזיקין | רשלנות רפואית | תאונות דרכים

מירב אשל משרד עו"ד

דיני נזיקין | רשלנות רפואית | תאונות דרכים​

מירב אשל משרד עו"ד

דיני נזיקין | רשלנות רפואית | תאונות דרכים​