ילד נכה - מורה נבוכים

הטיפול בילד נכה, כרוך במעמסה רבה על המשפחה בכלל ועל ההורים בפרט.

המוסד לביטוח לאומי מסייע להורים לילד נכה לשאת בהוצאות הכלכליות הכבדות, בהתאם למידת תלותו בזולת, החל מהיום ה-91 להולדתו ועד גיל 18, כאשר הגמלה אינה לצמיתות ונבחנת מעת לעת. ילדים הלוקים בתסמונת דאון וכן ילדים בעלי לקות שמיעה, זכאים לגמלת ילד נכה החל מיום היוולדם.

 

תקנות הביטוח הלאומי (ילד נכה) התש"ע -2010, מגדירות מיהו ילד נכה ומחלקות אותם ל-3 קטגוריות:

א. ילד הזקוק לטיפול מיוחד – ילד שמלאו לו 90 יום ורופא ילדים קבע כי בשל מחלה כרונית זקוק לטיפול רפואי, כגון: עירוי דם, דיאליזה, הזנה תוך ורידית, לאחר השתלת איבר או מח עצם, אכילה כפייתית, חוסר תפקוד מלא של שתי הגפיים, וכן ילדים הסובלים ממחלות בעצמות, מחלות/ תסמונות נדירות.

 

ב. ילד התלוי בעזרת הזולת  - ילד מעל גיל 3, אשר כתוצאה מליקוי, מחלה או מום, הוא תלוי בעזרת הזולת באופן חריג השונה מבני גילו לפחות 90 ימים רצופים. כאן נעשית אבחנה נוספת בין תלות מוחלטת בעזרת הזולת, בכל שעות היממה לבין תלות רבה, שהינה ברוב שעות היממה.

 

ג.  ילד עם ליקוי מיוחד – ילד אשר רופא של המוסד לביטוח לאומי קבע כי הוא אחד מאלה: ילד שגילו 3 חודשים (90 יום) עד 3 שנים עם עיכוב התפתחותי חמור או ילד שגילו מעל 3 חודשים הזקוק לנוכחות קבועה בשל מצבו הרפואי, או כי אינו מסוגל להבחין בגורמי סיכון מיידים לו או לסביבתו ובפועל אכן קיימת השגחה ונוכחות מתמדת בכל שעות היממה.

 

בקטגוריה זו נכללים בנוסף ילדים הסובלים מאוטיזם, תסמונת דאון, לקות ראיה, ירידה בשמיעה או ילדים מעל גיל 3 חסרי יכולת לתקשר מילולית. 

תביעה לילד נכה יש להגיש לסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים של הילד, באמצעות טופס מתאים (בל/7821), אליו יצורפו כל המסמכים הרפואיים הרלבנטיים למצבו של הילד.

 

זמן קצר לאחר מכן יזומנו הילד והוריו לוועדה רפואית אשר תבדוק את ליקוייו של הילד ותקבע את מידת תלותו בזולת. בשונה ממבוגרים, אשר נכותם נקבעת באחוזים, נכותו של ילד נקבעת על פי מידת תלותו בזולת.

 

על החלטת הוועדה ניתן לערער במספר מקרים: במצבים בהם לא אושרה גמלה, אושרה גמלה חלקית, אושרה גמלה לתקופה זמנית, לא אושר תשלום רטרואקטיבי בעד התקופה המרבית.

במקרה שנדחה הערעור, ניתן להגיש תביעה חדשה בחלוף 6 חודשים מיום הדחיה. ככל שקיימות עובדות חדשות העשויות להגדיל את הגמלה, תידון הבקשה גם אם טרם חלפו 6 חודשים.

 

סכום הגמלה המשולמת עבור ילד נכה מחושבת באחוזים (בהתאם למידת תלותו של הילד) מקצבת יחיד מלאה העומדת על 2,189 ₪ .

חשוב לזכור שעל הילד להיות תושב ישראל המתגורר בישראל, שאינו מוחזק במשפחה אומנת או במוסד.

 

כמו כן, ילד המקבל קצבת ניידות לא יהיה זכאי לגמלת ילד נכה, אלא אם כן נקבעו לו 80% נכות בניידות (מעל גיל 3), או שזקוק לכיסא גלגלים ומשתמש בו, או שבאותה משפחה יש שני ילדים נכים או יותר שלפחות אחד מהם מקבל קצבת ניידות.

התייעצות עם עו"ד הבקי בתחום טרם הגשת התביעה לביטוח לאומי הינה חשובה מאוד להצלחת התביעה.

 

המידע המובא להלן, אינו תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקי בתחום הנזיקין טרם הגשת התביעה.

072-250-4898​

meraveshel.law@gmail.com

מירב אשל משרד עו"ד

דיני נזיקין | רשלנות רפואית | תאונות דרכים

מירב אשל משרד עו"ד

דיני נזיקין | רשלנות רפואית | תאונות דרכים​

מירב אשל משרד עו"ד

דיני נזיקין | רשלנות רפואית | תאונות דרכים​